USGA Announces Tee Times for 4th U.S. Amateur Four-Ball Championship

By  | 

The United States Golf Association (USGA) has announced tee times for the first two rounds of the 2018 U.S. Amateur Four-Ball Championship on Saturday, May 19 and Sunday, May 20 at the 7,253-yard Hills Course and the 6,630-yard Village Course at Jupiter Hills Club in Tequesta, Fla.

The U.S. Amateur Four-Ball consists of 18 holes of stroke play on May 19 and 18 holes of stroke play on May 20, after which the 128 sides (256 players) will be reduced to the low 32 sides (64 players) for match play. There will be five rounds of match play, starting May 21 with the first round. The second and quarterfinal rounds are slated for May 22. The semifinals will be played the morning of May 23, with the 18-hole championship match scheduled to follow at 1 p.m. ET.

Saturday (May 19), Hills Course, Hole No. 1 / Sunday (May 20), Village Course, Hole No. 1
7 a.m./10:24 a.m. – Timothy Connors, Rye, N.Y. & Bradford Tilley, Easton, Conn.; Jesse Daley, Palm Beach Gardens, Fla. & Justin Goodhue, Palm Beach Gardens, Fla.

7:12 a.m./10:36 a.m. – Chad Wilfong, Charlotte, N.C. & Davis Womble, Winston-Salem, N.C.; Stephen Dressel, Wayne, Pa. & Brian Gillespie, Newtown Square, Pa.

7:24 a.m./10:48 a.m. – Matthew Considine, Akron, Ohio & Putter Johnson, Chicago, Ill.; Stephen Brown, Canada & Ethan O'Meara, Canada

7:36 a.m./11 a.m. – Matthew Gibb, Canada & Ben Greve, Golden Valley, Minn.; Chris Dukeminier, Portland, Ore. & Jack Dukeminier, Beaverton, Ore.

7:48 a.m./11:12 a.m. – Peter Anderson, New York, N.Y. & John McCarthy, Cambridge, Mass.; Brett Hudson, Bloomfield Hills, Mich. & Scott Strickland, Birmingham, Mich.

8 a.m./11:24 a.m. – Alex Cusumano, St. Louis, Mo. & Garrett Marschke, Suwanee, Ga.; J.C. Riter, Portland, Ore. & Blake Seabaugh, Tigard, Ore.

8:12 a.m./11:36 a.m. – Clark Collier, Dallas, Texas & Kyle Hudelson, Oklahoma City, Okla.; Jeremy Grab, Daniel Island, S.C. & Jake McGlone, Charlotte, N.C.

8:24 a.m./11:48 a.m. – James Donley, Phoenix, Ariz. & Rob McIver, Phoenix, Ariz.; Thomas Eubanks, Charlotte, N.C. & Luke Hackworth, Charlotte, N.C.

8:36 a.m./12 p.m. – Zach Burry, Quincy, Ill. & Trent Wallace, Joliet, Ill.; Scott Shingler, Haymarket, Va. & Justin Young, Salem, Va.

8:48 a.m./12:12 p.m. – Jason Debuhr, Charlotte, N.C. & Jim Gates, Overland Park, Kan.; Rij Patel, Hunt Valley, Md. & Gregory Royston, South Africa

9 a.m./12:24 p.m. – Drew Mayhew, Canada & Peter Sauerbrei, Canada; Alex Jeffers, Watertown, Mass. & Garren Poirier, Killington, Vt.

9:12 a.m./12:36 p.m. – David Denham, Athens, Ga. & Stuart Moore, Gainesville, Ga.; Jason Buffone, New Lenox, Ill. & Andy Roderique, Frankfort, Ill.

9:24 a.m./12:48 p.m. – Nicholas Engen, Denver, Colo. & John Jarmul, Greenwood Village, Colo.; Bobby Bucey, Concord, Calif. & Brett Viboch, Moraga, Calif.

9:36 a.m./1 p.m. – Kenny Cook, Noblesville, Ind. & Sean Rowen, Greenwood, Ind.; Matt Hendrix, Greenville, S.C. & Michael Sims, Lexington, S.C.

9:48 a.m./1:12 p.m. – Sean Semenetz, Philadelphia, Pa. & Jack Wallace, Beverly, N.J.; Tommy Hart, Denver, Colo. & Jonathan Marsico, Englewood, Colo.

10 a.m./1:24 p.m. – Shawn Stoute, Katy, Texas & Toby Zeringue, Katy, Texas; Zachary Frazier, Las Vegas, Nev. & Christopher Laughlin, Edmond, Okla.

10:24 a.m./7 a.m. – Thomas Jenkins, Champlin, Minn. & Kevin Krigbaum, Champlin, Minn.; Jeff Fujimoto, Phoenix, Ariz. & Patrick Moore, Phoenix, Ariz.

10:36 a.m./7:12 a.m. – Frankie Capan, North Oaks, Minn. & Shuai Ming Wong, Hong Kong China; Jamie Miller, Orchard Park, N.Y. & James Smith, Juno Beach, Fla.

10:48 a.m./7:24 a.m. – Carson Barry, Eagle, Idaho & Sam Tidd, Meridian, Idaho; Jimmy Burke, Houston, Texas & Hunter Nelson, Houston, Texas

11 a.m./7:36 a.m. – Dennis Bull, Norwalk, Iowa & Andrew Price, Lake Bluff, Ill.; Clark Rustand, Tucson, Ariz. & Eric Rustand, Tucson, Ariz.

11:12 a.m./7:48 a.m. – Thomas Collins, Morristown, N.J. & Brian Komline, Bridgewater, N.J.; Jesse Galvon, Canada & Domingo Jojola, Burlingame, Calif.

11:24 a.m./8 a.m. – Guy Clauss, Newport Beach, Calif. & Brendan Gonzalez, Orange, Calif.; Tiger Godwin, Bartow, Fla. & Kelly Sellers, Lakeland, Fla.

11:36 a.m./8:12 a.m. – Corey Eddings, Roseville, Calif. & Kaleb Gorbahn, Canada; Andrew Rhodes, Westfield, Ind. & Ryan Utnage, Bloomington, Ind.

11:48 a.m./8:24 a.m. – Brent Roof, Columbia, S.C. & Paul Tucker, Waxhaw, N.C.; Joshua Irving, Dallas, Texas & Will Osborne, Fort Worth, Texas

12 p.m./8:36 a.m. – Brandon Dalinka, Margate City, N.J. & Bailey Patrick, Charlotte, N.C.; Robert Henley, Cambridge, Mass. & Davis Mullany, Pittsburgh, Pa.

12:12 p.m./8:48 a.m. – Tug Maude, Atlanta, Ga. & John Sawin, San Francisco, Calif.; Chris Durocher, Palm Beach Gardens, Fla. & D.J. Lantz, Phoenix, Ariz.

12:24 p.m./9:00 a.m. – Joe Alfieri, Lutz, Fla. & Michael Barbosa, Vero Beach, Fla.; Sidney McKnight, Prairie Village, Kan. & Alan Stearns, Tustin, Calif.

12:36 p.m./9:12 a.m. – Brandon Berry, Ballardsville, Ky. & Trey Bowling, Manchester, Ky.; Don Carpenter, Athens, Ga. & Keith Guest, Athens, Ga.

12:48 p.m./9:24 a.m. – Richard Berkmeyer, St. Louis, Mo. & Brad Nurski, St. Joseph, Mo.; Danny Amundson, Sioux Falls, S.D. & Michael Martin, Scottsdale, Ariz.

1 p.m./9:36 a.m. – Nathan Smith, Pittsburgh, Pa. & Todd White, Spartanburg, S.C.; Jeffrey Long, Ashburn, Va. & Matthew Rendell, England

1:12 p.m./9:48 a.m. – Garland Ferrell, Greenville, S.C. & Matthew Hayes, Marietta, Ga.; Mark Hannon, Bolingbrook, Ill. & Zach Hoffman, Omaha, Neb.

1:24 p.m./10 a.m. – Michael Knick, Ridgefield, Conn. & Jack Maguire, Ridgefield, Conn.; Ben Klaus, Oklahoma City, Okla. & Riley Pumphrey, Austin, Texas

Saturday (May 19), Village Course, Hole No. 1 / Sunday (May 20), Hills Course, Hole No. 1
7 a.m./10:24 a.m. – Trey Martin, Scottsdale, Ariz. & McCain Schellhardt, Edmond, Okla.; Matthew Griggs, Prosper, Texas & Evan Vo, Austin, Texas

7:12 a.m./10:36 a.m. – Josh Dirks, La Crosse, Wis. & Joe Weber, Onalaska, Wis.; Brian Csipkes, Omaha, Neb. & Jay Csipkes, McKinney, Texas.

7:24 a.m./10:48 a.m. – Brandon Cigna, Arlington, Va. & Ben Warnquist, Olney, Md.; Michael Childress, Salisbury, N.C. & Lansdon Robbins, Davidson, N.C.

7:36 a.m./11 a.m. – David Bolen, Lubbock, Texas & Brady Shivers, Seminole, Texas; Michael Lewis-Goldman, New York, N.Y. & Thomas McCarthy, New York, N.Y.

7:48 a.m./11:12 a.m. – Chip Brooke, Altamonte Springs, Fla. & Marc Dull, Winter Haven, Fla.; Cameron Hooper, Atlanta, Ga. & David Noll Jr., Dalton, Ga.

8 a.m./11:24 a.m. – Jason Greiner, Cincinnati, Ohio & Brent Walker, Cincinnati, Ohio; Hayes Brown, Charlotte, N.C. & Jack Larkin, Atlanta, Ga.

8:12 a.m./11:36 a.m. – Bennett Buch, Sykesville, Md. & Peter Knade, Easton, Md.; Nic Daugharty, Valdosta, Ga. & Kevin Durkin, Johns Creek, Ga.

8:24 a.m./11:48 a.m. – Charles Jahn, Sperry, Iowa & Sam Range, Waterloo, Ill.; Jack Kozlowski, Columbus, Ohio & Trey Rath, Powell, Ohio

8:36 a.m./12 p.m. – Sherrill Britt, West End, N.C. & Greg Earnhardt, Greensboro, N.C.; Andrew Bailey, Cleveland, Ohio & Kevin Carlin, Denver, Colo.

8:48 a.m./12:12 p.m. – Steven Groover, Birmingham, Ala. & M. Tyler McKeever, Atlanta, Ga.; Ryan Chamberlain, Annapolis, Md. & Randy Sroka, Stevensville, Md.

9 a.m./12:24 p.m. – Joe Hunt, West Barnstable, Mass. & Jared Pane, Osterville, Mass.; Garrett Barber, Stuart, Fla. & Cole Hammer, Houston, Texas

9:12 a.m./12:36 p.m. – Brandon Laird, Biloxi, Miss. & Josh Lampley, Gulfport, Miss.; Michael Sullivan, Fort Lauderdale, Fla. & Jeffrey Walker, Fort Lauderdale, Fla.

9:24 a.m./12:48 p.m. – Micah Dean, Loveland, Ohio & Alex Rodger, Cincinnati, Ohio; Daniel Hurley, Washington, D.C. & Joseph McLister, Leesburg, Va.

9:36 a.m./1 p.m. – Zach Atkinson, Colleyville, Texas & Brad Gibson, Lewisville, Texas; John Kelly, East Longmeadow, Mass. & William McDonald, West Hartford, Conn.

9:48 a.m./1:12 p.m. – Tyler Carson, Jenks, Okla. & Austin Hannah, Jenks, Okla.; Alec Stopperich, Pittsburgh, Pa. & Harlan Winn, Birmingham, Ala.

10 a.m./1:24 p.m. – Derek Busby, Ruston, La. & Bryan Vahlberg, Norman, Okla.; Torey Edwards, Long Beach, Calif. & Bret Parker, Huntington Beach, Calif.

10:24 a.m./7 a.m. – Mike Calef, West Bridgewater, Mass. & Kevin Silva, New Bedford, Mass.; Pat Collogan, Ponca City, Okla. & Craig Poet, Ponca City, Okla.

10:36 a.m./7:12 a.m. – Brandon Bradosky, Greenville, S.C. & Raymond Wooten, Clemson, S.C.; Joe Mahurin, Noblesville, Ind. & Brian Spacey, Fishers, Ind.

10:48 a.m./7:24 a.m. – Kyle Cornett, Seattle, Wash. & Patrick Sato, Bellevue, Wash.; Darin Goldstein, New York, N.Y. & Trevor Randolph, Franklin Lakes, N.J.

11 a.m./7:36 a.m. – Kevin Clark, San Jose, Calif. & Marc Smith, Truckee, Calif.; Ryan Greer, Knoxville, Tenn. & Bill Roach Jr., Knoxville, Tenn.

11:12 a.m./7:48 a.m. – Patrick Christovich, New Orleans, La. & Garrett Rank, Canada; Luke Adam, Santa Maria, Calif. & Ethan Ashbrook, Santa Maria, Calif.

11:24 a.m./8 a.m. – Scott Gustafson, Chaska, Minn. & Jordan Ryan, Minneapolis, Minn.; Zach Anderson, Canada & Derek Bayley, Rathdrum, Idaho

11:36 a.m./8:12 a.m. – Isaac Jaffurs, Haleiwa, Hawaii & Kyeton Littel, Kahului, Hawaii; Drake Hull, Rutland, Vt. & Chandler Morris, Hobe Sound, Fla.

11:48 a.m./8:24 a.m. – Jeffrey Fortson, Palm Desert, Calif. & Michael Walton, Indian Wells, Calif.; Scott Harvey, Greensboro, N.C. & Todd Mitchell, Bloomington, Ill.

12 p.m./8:36 a.m. – Jim Hughes, Carlisle, Pa. & William Smith, Newville, Pa.; Dustin Dingus, Port Orange, Fla. & Sean Fromme, Palm Harbor, Fla.

12:12 p.m./8:48 a.m. – Marc-Olivier Amnotte, Canada & William Huang, Exeter, N.H.; Dillon Brown, Halifax, Mass. & David Rogers, Needham, Mass.

12:24 p.m./9 a.m. – Riley Elmes, Lake Oswego, Ore. & Billy Pollock, Eugene, Ore.; Joshua Goldstein, Las Vegas, Nev. & Wes Taylor, Las Vegas, Nev.

12:36 p.m./9:12 a.m. – Ryo Harada, Japan & Jack Snyder, Phoenix, Ariz.; Daniel Romero, San Carlos, Calif. & Daniel Salazar, Rancho Cucamonga, Calif.

12:48 p.m./9:24 a.m. – Brendan Peel, Potomac, Md. & William Peel IV, Washington, D.C.; Hunter Logan, Steens, Miss. & Cohen Trolio, West Point, Miss.

1 p.m./9:36 a.m. – Pete Kuhl, Morton, Ill. & Ben Skogen, Madison, Wis.; Ed Brown, Rehoboth Beach, Del. & Jay Whitby, Wyoming, Del.

1:12 p.m./9:48 a.m. – Joseph Deraney, Lexington, Ky. & Justin Tereshko, Greensboro, N.C.; Patrick Frodigh, Westwood, Mass. & John Lazor, Westwood, Mass.

1:24 p.m./10 a.m. – Joe Fryer, Santa Ana, Calif. & Chris Hatch, Mukilteo, Wash.; Sean Knapp, Oakmont, Pa. & Rick Stimmel, Pittsburgh, Pa.