Toledo Women's Track & Field Completes Successful Opening Weekend in Raleigh, N.C.

By  | 

The Toledo women's track and field team capped its weekend at the Raleigh Relays with four top-10 finishes and three personal-bests today. All together, the Rockets earned a total of 11 top-10 finishes and nine personal-bests on the weekend.

"We're leaving with some personal bests, conference qualifiers, and NCAA preliminary qualifiers, so the trip was definitely a success," said head coach Linh Nguyen. "Janell Rowe had a very good series of jumps in the triple jump, and Shanice Williams and Nautica Hill both finished off strong with the 200m. Petronela Simiuc and Janelle Noe both ran very well in the 800m as well."

Seniors Simiuc and Noe started the day strong in the 800 meters, with both clocking personal bests and Mid-American Conference qualifying times to land in the top-10. Simiuc landed second after posting a time of 2:08.27, and Noe finished seventh with a time of 2:09.48.

In the sprints, senior Shanice WIlliams took ninth in the 200m, clocking a 24.61. Fellow senior Nautica Hill placed 13th with a time of 24.70.

In the Rockets' only field event of the day, sophomore Rowe had a sixth-place finish in the triple jump with a personal-best leap of 11.99m.

Up Next
The Rockets will host rival Bowling Green in the BGSU Dual Friday, April 5. Field Events will start at 1:00 p.m. with track events starting at 3:30 p.m. A senior recognition is scheduled for approximately 4:15 p.m.

Toledo Results
Friday, March 29

Field Events
Shot Put
9. Katie Dewey - 14.30m
25. Sally Frank - 12.74m

High Jump Invitational
10. Atalia Lima - 1.58m

Long Jump
14. Deja Martin - 5.52m
22. Janell Rowe - 5.47m

Discus
9. Katie Dewey - 45.43m

Triple Jump
6. Janell Rowe - 11.99m *PR*

Track Events
100m
2. Shanice Williams - 11.90
3. Nautica Hill - 11.95 *PR*
23. Christina Johnson - 12.36

200m
9. Shanice Williams - 24.61
13. Nautica Hill - 24.70

400m
31. Rayna Horner - 57.76 *PR*

4x200 Relay
16. Christina Johnson, Janell Rowe, Atalia Lima, Deja Martin- 1:46.40

800m
2. Petronela Simiuc - 2:08.27 *PR* - MAC Automatic Qualifying Time
7. Janelle Noe - 2:09.48 *PR* - MAC Automatic Qualifying Time

1500m
6. Petronela Simiuc - 4:20.22 - MAC Automatic Qualifying Time

3000m Steeplechase
36. Olivia Chinn - 10:57.33
48. Amanda Bakley - 11:14.07

5000m
3. Athena Welsh - 15:58.95 *PR* - MAC Automatic Qualifying Time
132. Rebecca Snyder - 17:58.34 *PR*

10,000m Invitational
34. Jennifer Lichter - 35:19.48
37. Claire Steigerwald - 35:36.25 *PR*

10,000m
11. Stephanie Sherman - 35:55.06 *PR